Madeleine Roux: Shadows Rising (World of Warcraft #17)


Shadowlands Shadows Rising

Zanim przejdziemy do rzeczy poważnych, wykorzystam jeszcze fakt doczytywania i opowiem o czymś może nieszczególnie wybitnym na polu literackim, acz bardzo, bardzo istotnym z punktu widzenia historii pewnego nierzeczywistego świata, którego częścią jestem - uśpionej tytanki Azeroth. 

Nie, nie będzie żadnych fabularnych spoilerów, więc czytaj spokojnie. 

Po zwycięskiej bitwie w Ny'alotha i posłaniu Starego Boga ze wszystkimi jego koszmarami w diabły, przychodzi czas na otrzepanie zbroi i sukni z nadmiaru korupcji i ogarnięcie wzrokiem otaczającej nas rzeczywistości Azeroth. Jeśli grasz, masz świadomość, że układ sił po ostatnich wydarzeniach nieco się zmienił. Choć szeregi Hordy i Alliance powiększyły się o nowych sojuszników, wewnętrzne konflikty w obu frakcjach nie pozwalają cieszyć się odniesionym zwycięstwem. Tyrande i Malfurion odsuwają się od Aliantów, żądni natychmiastowej zemsty na całej Hordzie za spalenie Teldrassil. Po drugiej stronie konfliktu królowa Talanji odrzuca Hordę, za ich sojusz z Jainą Proudmore, winną rajdu na miasto Dazar'alor i śmierć jej ojca, króla Zandalari. A przecież obie strony powinny mieć w tej chwili tylko jeden cel: ustalić, gdzie jest Sylvanas i unicestwić ją. Bo Banshee Queen nie próżnuje. Zleca Nathanosowi i Sirze wyjątkowe zadanie - mają zabić Bwonsamdiego. I to jest główny wątek powieści.

Rolą mostów jest łączenie. "Shadows Rising" pozwala czytelnikowi pochwycić wątki fabuły z gry i dotrzeć do ich sedna w książce. Pozwala zrozumieć pewne wydarzenia i daje odniesienie co do tych, które dopiero przed nami. Smaczek taki. Grający po stronie Przymierza lepiej poznają królową Zandalaru, jej związek z Loa Śmierci oraz naturę The Maw. Wyjaśni również, dlaczego Sylvanas tak bardzo zależy, by unicestwić Bwonsamdiego. Grający po stronie Hordy przekonają się, że w dążeniu do celu, przeciwna im frakcja potrafi być o wiele bardziej bezwzględna niż mogliby przypuszczać. Gdy Horda skupia się na swoich wewnętrznych problemach, Alianci odsuwają od siebie domowe kłótnie, gdyż zrozumieli, że ich rozwiązaniem jest pochwycenie Banshee Queen, a cel ten zaczyna uświęcać obrane środki.

Podsumowując, przyzwoicie napisana opowieść (jeśli ciągle pamiętamy tragedię "Durotana"), do pochłonięcia w zasadzie na raz. Elegancko uzupełnia lore tym, którzy dbają o to, by je znać (tytuł Loremastera do czegoś w końcu zobowiązuje) i daje przedsmak tego, co zbliża się wielkimi krokami. Pozwala poznać lepiej/z innej strony spy mastera Matiasa Shaw, kapitana pijaka Flynna Fairwinda (śledzę wątek panów z zaciekawieniem), Zappy Boia Zekhana, który staje się ambasadorem Hordy, czy Loa Śmierci Bwonsamdiego, którego tekst "Oho, a priest! If ya ever consider a change of faith, be sure you let old Bwonsamdi know, you hear?", uważam za jeden z najlepszych, jakie w tej grze jakikolwiek NPC do mnie wyszydził. A mówił to, gdy byłam, cóż... no martwa. 

W odchodzącym dodatku poflirtowałam sobie z Hordą. Chcąc poznać jej wersję zdarzeń, doznałam rozszczepienia osobowości i grałam też po drugiej stronie konfliktu (pierwszy raz na pełne 10 lat grania w World of Warcraft), no ale... Sercem i duszą jestem jednak Aliantem, więc dodatek kończę w niebiesko-złotych barwach i w nich rozpocznę nowy. 

W świecie idealnym ta powieść powinna była pojawić się w każdym kraju w dniu premiery, czyli 14 lipca, by WoW Community mogło zrobić ten kolejny krok do przodu razem i wspólnie "gdybać i codalejować" we wszystkich językach świata. Nie jest to bowiem jakiś off-topic o którymś z bohaterów lore World of Warcraft, a oficjalny prequel - główna powieść łącząca odchodzący dodatek Battle for Azeroth oraz nadchodzący Shadowlands. Niestety, nie ma świata idealnego. Z komentarza pod postem na facebookowej stronie Insignis, czyli głównego wydawcy powieści z uniwersum Warcrafta w Polsce wiem, że przekład "Shadows Rising" trafi na półki księgarń 16 września 2020 r. 

Stanowczo za długo dla mnie. Nie mogłam czekać. Dzięki, Loa, za zagraniczne księgarnie z e-bookami.


tytuł: Shadows Rising (World of Warcraft #17)
autor: Madeleine Roux
wydawca: Del Rey
rok wydania: 2020