Durian Sukegawa: Kwiat wiśni i czerwona fasola

Durian Sukegawa: Kwiat wiśni i czerwona fasola | Tak Sobie Dumam, blog (przeważnie) literacki


W natłoku zdarzeń, w wirze czasu, pędząc za kolejnymi punktami w terminarzu. Dużo i szybko. Tak wygląda codzienność. Połyka Cię nieokreślony wszechogarniający hałas, zaczynasz odczuwać irytację, wszystko zaczyna Cię męczyć. Zaciskasz powieki, mantrując w głowie, by to wszystko przestało, by na moment zamarło. 

I nagle cisza. 

Stoisz w słoneczny dzień pod drzewem wiśniowym obsypanym kwieciem i patrzysz jak spadające płatki kwiatów delikatnie tańczą na wietrze. Wdychasz dochodzący z pobliża zapach ciepłych jeszcze dorayaki wypełnionych słodką pastą an. Uspokajasz się, zwalniasz oddech, uśmiechasz. Tego właśnie było Ci trzeba.

Dwoje bohaterów powieści to ludzie doświadczeni życiowo, choć każde na swój sposób. Sentaro, sprzedawca ciastek, który nawet nie lubi słodyczy to młody mężczyzna po odbytym wyroku, zrezygnowany, żyjący właściwie bez celu. Tokue zaś to drobna acz pełna wewnętrznej energii staruszka z dziwnie powykręcanymi palcami, której odebrano całą młodość i normalne życie wbrew jej woli. Oboje wyrzuceni przez społeczeństwo poza nawias. Ich spotkanie i wspólne obserwowanie gotujących się fasolek pozwala spojrzeć na własne życie z nieco innej perspektywy.

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" to skromna, refleksyjna opowieść o wyzbywaniu się uprzedzeń, o szacunku i zrozumieniu drugiej osoby, którą autor dowodzi, że życiowa mądrość może być przekazywana również poprzez proces mieszania nadzienia do ciastek. Przede wszystkim jednak, zestawiając ze sobą historie bohaterów, zmusza do rozważań nad tym, czym jest wolność.  To ten typ historii, której się potrzebuje, niczym miękkiego koca chroniącego przed światem, po dniu pełnym zewnętrznego i wewnętrznego chaosu. A jednocześnie słodycz jej jest zwodnicza, stanowi bowiem jedynie łagodną osłonę dla skrywanej na stronach powieści goryczy. W fikcyjnej historii stworzonej przez Duriana Sukegawę kryje się bowiem historia prawdziwa. Historia choroby towarzyszącej ludzkości właściwie od zawsze i sposobu traktowania osób nią zakażonych nie tylko przez prawnie ustanowione zasady, ale i przez zdrowych ludzi

Tak sobie dumam, że może gdyby wszyscy czytali takie opowieści i poświęcili nieco czasu na refleksję nad samymi sobą, Świat byłby nieco lepszy...

Na podstawie powieści Duriana Sukegawy w 2015 roku powstał film o tym samym tytule w reżyserii Naomi Kawase. 

____________________________
Durian Sukegawa: Kwiat wiśni i czerwona fasola
tłumaczenie: Dariusz Latoś
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria z Żurawiem
rok wydania: 2018